Bo Henriksen kåret som Årets Træner af fodboldforbundet
Den danske Bundesliga-træner, Bo Henriksen, er af sine trænerkolleger kåret til Årets Træner 2024 for sine flotte præstationer i spidsen for Mainz 05.
Det første gang, at Henriksen modtager den fornemme hæder.
”Tusind tak for den flotte pris til alle de fantastiske trænere. Jeg er meget, meget taknemlig for at blive årets træner. Det har været en vild og sjov rejse de sidste 20 år. Der er rigtig mange mennesker, der har været med på rejsen, som i sidste ende har en kæmpestor andel i det her. Det er et af de store mål her i livet at gøre sig bemærket og udmærke sig på en måde, vinde nogle fodboldkampe og give nogle oplevelser til mennesker omkring sig. Nu skal vi bare ud at give den gas,” siger årets træner.
Bo Henriksen overtog tøjlerne i Mainz 05 i februar 2024, hvor den traditionsrige klub blot havde indsamlet 12 point og lå ni point under nedrykningsstregen. Henriksens indtog sikrede endnu en sæson i den bedste tyske række, da danskerens mandskab tilkæmpede sig 23 point i sæsonens resterende 13 kampe.
Henriksens præstation er bestemt ikke blevet mindre imponerende af, at klubben aktuelt ligger nummer tre i Bundesligaen, og kan ane Champions League for første gang i klubbens historie efter en række imponerende resultater. Ved sin side er der yderligere dansk islæt i form af assistenttræner Michael Silberbauer og Mikkel Jespersen.